Zdrowe piękno płynące z wewnątrz

Przykładasz wagę do witalnego, świeżego wyglądu, chcesz zawsze utrzymywać odpowiednią wagę przy której czujesz się dobrze, mieć promienistą cenę, błyszczące włosy i zdrowe paznokcie?

Powinieneś poświęcić odpowiednią uwagę nie tylko swojemu ciału, ale również swojemu umysłowi i zdrowiu. Zdrowe piękno płynie bowiem dosłownie z wewnątrz.  

Żywienie odgrywa szczególnie ważną rolę w posiadaniu atrakcyjnego
i zdrowego wyglądu. Każdy kto je świadomie i zwraca uwagę na jakość jedzenia, które spożywa, już zrobił pierwszy krok. Jednak twój rytm życia i poczucie własnej wartości mają ogromny wpływ na Twoje samopoczucie. Pozwól sobie na miłe chwile dla ciała i dla umysłu –
i bądź dla siebie delikatny – bo pełne i szczęśliwe życie wymaga pozytywnego nastawienia.

Proste wskazówki do osiągnięcia lepszej jakości życia

  • Zbalansowana dieta obejmująca produkty pełnoziarniste i nabiał, owoce i warzywa oraz odpowiednią ilość płynów w formie wody są podstawą do osiągnięcia witalnego, zdrowego i promiennego wyglądu.
  • Oleje roślinne, orzechy, nasiona i tłuste ryby są bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Zapewniają witalną, elastyczną skórę i chronią ją przed przesuszaniem.
  • Jagody, maliny, dziki bez, porzeczki, oberżyny, szpinak i boćwina są szczególnie bogate w przeciwutleniacze roślinne. Chronią one skórę przed wolnymi rodnikami, które powstają  na skutek zanieczyszczenia środowiska, nikotyny lub intensywnego wystawienia na słońce.
  • Odpowiedni rytm życia z odpowiednim odpoczynkiem i snem wspomaga procesy regeneracyjne ciała i prowadzi do lepszego samopoczucia.
  • Pozwól sobie na relaks w łazience: podczas aromatycznej kąpieli możesz pobudzić wszystkie zmysły po ciężkim dniu i rozpieścić swoje ciało, umysł i ducha.

Więcej wskazówek do osiągnięcia lepszej jakości życia

  • Zmienne prysznice stymulują przepływ krwi w organizmie i wspomagają metabolizm oraz są szczególnie korzystne jeśli jesteś w okresie menopauzy.
  • Peeling alkaliczny usuwa martwy naskórek i sprawia, że skóra jest delikatna i gładka. Nie bierz prysznica po peelingu i, jeśli to możliwe, zostaw roztwór alkaliczny na skórze.
  • Jeśli Twoja skóra jest bardzo przesuszona lub popękana lub jeśli cierpisz na problemy skóry, takie jak neurodermia lub łuszczyca, zalecamy relaksujące i oczyszczające kąpiele alkaliczne. System kanałowy skóry zostaje delikatnie otwarty i wspomagane są naturalne funkcje kwasów i wydalanie toksyn.
  • Ajurwedyjskie metody leczenia również mogą pomóc w redukcji stresu i zebraniu energii na każdy dzień. Azjatycka nauka stara się zbliżyć człowieka do harmonii z naturą i jego wewnętrzną istotą.

Ajurweda dla całkowitego relaksu

Stres i wygórowane wymagania codziennego życia mogą powodować psychiczne i fizyczne choroby. Dzięki Ajurwedzie, indyjskiej nauce „długiego życia”, skupiasz swoją uwagę na wewnętrznej równowadze, tym samym jednej z najważniejszych podstaw zdrowego życia.

Człowiek składa się z całego ciała i duszy – na tym opiera się licząca 5000 lat ajurwedyjska sztuka leczenia. Jeśli nie będziemy żyli
w harmonii z naturą i naszą wewnętrzną istotą, staniemy się chorzy. Powód: trzy energie życiowe, tak zwane dosha, są wtedy wytrącone ze stanu równowagi. Stosując ajurwedyjskie metody leczenia ajurwedyjscy lekarzepomagają w ponownym zharmonizowaniu „Vata”, „Pitta” i „Kapha”.

Indywidualna terapia może obejmować np. jogę, medytacje, leki ziołowe, terapię żywieniową, masaże i nakładanie oleju.

Poznaj swoje najskrytsze potrzeby

Na szczęście nie musisz chorować, żeby wypróbować Ajurwedę! Sztuka leczenia już dawno temu odnalazła swoje miejsce w świecie wellness. W trakcie ajurwedyjskich terapii wellness poprawisz swoje fizyczne i psychiczne samopoczucie z pomocą terapii olejami, masaży i zasad dietetycznych. Efekty mogą utrzymać się przez długi czas. Dzięki analizie sięgającej głęboko do wnętrza, którą da Ci Ajurweda, wiele dowiesz się o swoich najskrytszych potrzebach.

Być może zadasz sobie pytanie „Jakie aktywności, jedzeniespotkania z ludźmi nie są dla mnie dobre?”. Dostrzeżesz własne czynniki stresogenne i staniesz się świadomy fizycznych
i emocjonalnych oznak obciążenia i wypalenia. Wprowadzenie nowych, zdrowych nawyków w swoje codzienne życie może poprawić jego jakość szybko i przede wszystkim długofalowo – zwyczajnie dlatego, że sięgasz do swoich najskrytszych potrzeb.

 

Jak wprowadzić Ajurwedę w codzienne życie?

  • Upewnij się, że Twoja codzienna rutyna nie pozostaje bez wsparcia. Na przykład, wstawaj rano i zawsze o tej samej porze. Najpierw wypij szklankę gorącej wody. Następnie możesz wprowadzić jogę lub medytacje. W trakcie dnia jedz regularne posiłki.
  • Relaks jest tak samo istotną częścią życia, jak praca i aktywności. Zaplanuj sobie przerwy w ciągu dnia. Zadbaj o wystarczającą ilość snu i jego regularność.
  • Twoje ciało potrzebuje się ruszać, żeby pozostać jędrne i młode. Przykładowo, codzienne ćwiczenia jogi utrzymają Cię w zdrowiu na długi czas.
  • Zadbaj o siebie i raz na czas zrób sobie ajurwedyjski zabieg relaksacyjny. Np.: masaż głowy Shirodara pomaga zrelaksować się umysłowi i duszy. Strumień ciepłego oleju sezamowego wylewa się na czoło pacjenta przez około 45 minut. Nieustający przepływ uaktywnia uspokajające impulsy w komórkach nerwowych i zwalnia napięcie z opon mózgowych, nerwów mózgowych i kręgosłupa.   
  • Masaż Abhyanga („Loving Hands”) również pomaga w redukcji stresu. Masaż olejem na cztery dłonie wykonuje się z wykorzystaniem leczniczych olejków ziołowych, które oczyszczają głębokie warstwy skóry. Masaż Abhyanga harmonizuje wszystkie trzy dosha, pomaga w pozbyciu się produktów odpadowych i balansuje nerwowe stany napięcia.

Porady dla zdrowej skóry

Nasza skóra jest wyjątkowa. Nie tylko oddziałuje na nią świat zewnętrzny, ale również ukazuje uczucia i nastroje Twojego wewnętrznego świata. Jak mówi stare powiedzenie – skóra jest lustrem duszy. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby dobrze o nią dbać, np. poprzez kąpiele i zdrową dietę.

Jako największy organ w ciele, nasza skóra przejmuje funkcje witalne. Chroni nas przed słońcem, zimnem, promieniowaniem, odwodnieniem
i przegrzaniem. Jest w równym stopniu organem oddechowym i wydalniczym. Może nawet rozpoznawać i niszczyć szkodliwe mikroorganizmy, które wnikają w jej zewnętrzną warstwę – i często ukazuje to, co czujemy wewnątrz. Stajemy się „źli do czerwoności” albo „bladzi ze strachu”, pocimy się ze strachu i podekscytowania albo dostajemy dostajemy gęsiej skórki w emocjonujących sytuacjach.   

W przypadku atopowego zapalenia skóry lub łuszczycy psychologiczny stres może prowadzić do zaognienia się choroby lub do kolejnego jej nawrotu. Oczywiste, że  nasz wiek odbija się na skórze. Jednakże, gdy jesteśmy zrelaksowani, dobrze wypoczęci i odżywieni, wygląda ona na młodszą niż w rzeczywistości.

“Piękno płynie ze środka” – jak pomóc skórze wyglądać dobrze

  • Tylko posiadając nienaruszony płaszcz kwasowy, nasza skóra może odeprzeć zewnętrzne wpływy i chronić się przed infekcjami, alergiami, podrażnieniami i odwodnieniem – więc proszę, nie myj swojej skóry tylko wodą, bo ona tymczasowo wysusza warstwę rogową i zakłóca jej funkcjonowanie. Lepiej jest dodać do wody substancji odżywczej.
  • Przygotuj sobie emulsję oczyszczającą. Dodaj dwie łyżki oliwy
    z oliwek lub oleju z siemienia lnianego do filiżanki mleka, następnie po prostu dodaj miksturę do wody o temperaturze pokojowej. Później delikatnie odsącz – nie wcieraj!
  • Nawilżanie skóry kremem jest absolutnie konieczne. Upewnij się jednak, że wszystko co nakładasz na swoją skórę ma pH neutralne lub lekko kwasowe o wartości około 5,5 – 5,7 – dzięki temu ochronny płaszcz kwasowy zostanie nienaruszony. Prawidłowe dbanie o skórę nie musi być kosztowne, ale składniki powinny być dopasowane do wieku.

     

  • Unikaj nadmiernego światła UV icodziennie nakładaj krem
    na dzień z ochroną przed słońcem. Światło UV stresuje skórę
    i powoduje jej przedwczesne starzenie się – zwiększa też ryzyko raka skóry. Naturalną ochronę przed słońcem można też zażywać doustnie! Właśnie tutaj przydają się wtórne składniki roślinne, które można znaleźć w marchewkach i pomidorach. Ważna jest też ciągłość: Przez co najmniej 14 dni jedz dwie łyżki pasty pomidorowej z kilkoma kroplami oliwy na chlebie – to zapewni Twojej skórze naturalną ochronę przed słońcem w postaci naturalnej tarczy ochronnej o wskaźniku od 3 do 4. 

Zdrowa skóra dzięki zdrowemu odżywianiu

  • Zdrowe odżywianie to medycyna estetyczna dla skóry. Jedz świeże owoce i warzywa o mocnych kolorach: jagody, maliny, dziki bez, porzeczki, oberżyny, szpinak
    i boćwina są szczególnie bogate w przeciwutleniacze roślinne i chronią  skórę przed wolnymi rodnikami. Odpowiednie oleje i tłuszcze, takie jak olej z siemienia lnianego, chronią przed wysuszaniem skóry dzięki wielonienasyconym kwasom tłuszczowym. Pożywienie
    o dużej zawartości witaminy A (w tym wiele rodzajów owoców i warzyw, żółtko jajek i tłuste ryby, takie jak makrela i łosoś) zwiększają gęstość skóry i poprawiają jej strukturę. Witamina E zapobiega powstawaniu przebarwień i zmniejsza utratę nawilżenia przez skórę. Przede wszystkim można ją znaleźć w zbożach, orzechach i olejach roślinnych, takich jak olej z kiełków pszenicy, olej kukurydziany i olej słonecznikowy. Do tego, jak zawsze, bardzo ważne jest abyś wystarczająco dużo pił! Woda zaspokaja pragnienie skóry.
  • Odpowiednia ilość snu to podstawa. Wystarczająca ilość odpoczynku i odzyskanie sił wspiera wszystkie procesy regeneracyjne w organizmie i w skórze.
  • Zadbaj o zdrowy tryb życia! Palenie, nadużywanie alkoholu, nadwaga, brak snu, stres i nieodpowiednia dieta determinują (nawet w 40 procentach!) jak szybko zestarzeje się Twoja skóra.
  • I nie zapominaj o tym, że Twoja skóra kocha ćwiczenia na świeżym powietrzu oraz mnóstwo głębokich oddechów!

Wellness w Twoim domu

Wellness to nie musi być coś drogiego. Zaprojektuj swój własny program feel-good, który zrealizujesz w domu. Czy będą to codzienne krótkie rytuały czy obszerny dzień pielęgnacji – pozwól sobie na zainspirowanie się naszymi pomysłami.
Co powiesz na aromatyczną kąpiel?

Czy chciałbyś cieszyć się “tu i teraz” po stresującym dniu pracy? Zadbaj o zmysł węchu – najbardziej zagadkowy z ludzkich zmysłów. Informacje pobrane przez nos natychmiast dosięgają obszarów mózgu odpowiedzialnych za wspomnienia i emocje – więc informacje zapachowe mają bezpośredni wpływ na życie emocjonalne. W związku z tym, że posiadamy „pamięć węchową”, zapach może wpłynąć na nasz nastrój i przywrócić wspomnienie zapomnianych doświadczeń. Zapachy, które przywracają przyjemne wspomnienia pozytywnie wpływają na nasz system odpornościowy i naszą psychikę.  

Olejki aromatyczne są łatwe w użyciu

Stosowanie zapachów szczególnie warto uwzględnić w domowym programie wellness. Używamy olejków aromatycznych, substancji zapachowych roślin, które uzyskuje się z kwiatów, liści, igieł sosnowych, łodyg, owoców, skórek owoców, traw tropikalnych, korzeni i nasion. 

Jak to działa?

  • Jeśli nie masz kominka do olejków, po prostu umieść kilka kropel oleju aromatycznego w misce wody i postaw ją na kaloryferze, żeby wyparowała.
  • Możesz też zmiksować kilka kropel z różnych roślin, żeby stworzyć własną kompozycję zapachową.
  • Kąpiele aromatyczne są szczególnie relaksujące. Esencje są wchłaniane nie tylko przez nos, ale też przez skórę.

Więcej sugestii dla Twojego domowego  wellness

  • Najpierw kąpiel stóp, potem dokładny manicure i pedicure – miły plan na relaksujące niedzielne popołudnie!
  • Podaruj sobie czas i rozpieszczaj siebie. Jesteś zmęczony? Pośpij. Masz ochotę zrobić sobie przyjemność ipoczytać dobrą książkę? To zrób to – najlepiej na wygodnej kanapie. Masz ochotę dać się pochłonąć kulinarnym przyjemnościom? Poświęć dużo czasu na zakupy i przygotowanie jedzenia. To, czego Ci potrzeba to cisza i spokój? Wyłącz telewizor i telefon i delektuj się chwilą.
  • Wolisz wellness dla dwojga? Wzajemny masaż z olejkami to dobre rozwiązanie.

Zbalansowane jedzenie, ale z przyjemnością!

Zbalansowana dieta to podstawa dla piękna i dobrego samopoczucia. Ważne jest to, co jesz – ale też jak jesz. Przeczytaj nasze wskazówki dla pysznych i zdrowych posiłków.

Nasze wskazówki dla zdrowej diety

  • Twoja dieta powinna być skoncentrowana wokół produktów ziołowych, ponieważ zawierają wiele zdrowych witamin, minerałów, błonnika i wtórnych składników roślinnych. Dobrą zasadą jest spożywanie pięciu porcji warzyw i owoców dziennie. Jeśli gotujesz warzywa krótko i delikatnie, zachowasz wiele składników odżywczych oraz ich naturalny smak.
  • Przyjmuj co najmniej 30g błonnika dziennie, najlepiej w formie produktów wieloziarnistych. Niestrawny błonnik odgrywa istotną rolę w naszym metabolizmie, między innymi obniża stężenie lipidów we krwi i pomaga organizmowi pozbyć się cholesterolu. 
  • Mięso powinno być zjadane tylko w małych ilościach.
  • Ryby jedzone raz lub dwa razy w tygodniu dostarczają zdrowych kwasów omega-3, dużych ilości białka, jodu i selenu.

Więcej wskazówek dla zdrowej diety

  • Zbyt duże ilości tłuszczu są niezdrowe i prowadzą do otyłości i powiązanych z nią chorób. Dzienna dawka to: 60 - 80g. Uwaga! Tłuszcz jest często schowany w mięsie
    i nabiale, wypiekach i jedzeniu fast food. Jedz przede wszystkim zdrowe tłuszcze, takie jak rzepak i olej
    z siemienia lnianego. Nienasycone kwasy tłuszczowe znajdują się m.in. w awokado, orzechach i tłustych rybach, takich jak makrela i łosoś.
  • Cukru i soli używaj z umiarem. Istnieje wiele ziół
    i przypraw, które nadają smaku potrawom.
  • Pij wystarczająco – około dwa litry płynów dziennie. Woda i herbaty ziołowe są najlepsze.
  • I pamiętaj: zdrowe jedzenie może być przyjemne! Poświęć mu czas i rozkoszuj się swoimi posiłkami. Robisz coś absolutnie dla siebie, ponieważ właściwe dla Ciebie jedzenie jest dobre nie tylko dla Twoich komórek, ale też dla Twojej duszy.

Nadwaga? Dieta nisko-węglowodanowa!

Jeśli masz nadwagę lub cukrzycę, dieta nisko-węglowodanowa może być dla Ciebie idealna. Włoskie badanie przeprowadzone na pacjentach z nadwagą, u których zdiagnozowano cukrzycę typu 2, pokazało, że nisko-węglowodanowa dieta śródziemnomorska pomaga w szybszej utracie wagi i utrzymuje stabilny poziom cukru we krwi. Niemieckie badanie wskazało na podobne konkluzje. Warto jednak przedyskutować zmiany w diecie ze swoim lekarzem prowadzącym. 

Wniosek: postaw na zróżnicowane posiłki i jedz z umiarem. Dodatkowo próbuj nowych przepisów, takich, jak np. sałatka z turbotem i plastrami mango. Smacznego!

Co robić z problemami skóry?

To, co jemy i pijemy ma ogromny wpływ na zdrowie naszej skóry. Trądzik, łuszczyca i inne choroby mogą być spowodowane nawykami żywieniowymi. Nawet niewielkie zmiany mogą tutaj pomóc.

Choroby skóry często wynikają z chorób wewnętrznych i zaburzeń trawienia. Jednym z przykładów jest trądzik, jedna z najczęstszych chorób skóry na świecie. Badacze żywienia wykazali, że trądzik pojawia się wśród dzikich plemion tylko wtedy, gdy zrezygnują z tradycyjnej diety. Nabiał również może powodować trądzik u młodych osób.

Powodem moga być wahania hormonalne. Mleko to prawdziwy koktajl hormonalny i zawiera molekuły będące prekursorami testosteronu, męskiego hormonu płciowego, który jest znaczący przy rozwijaniu się trądziku. Mleko zawiera też czynnik wzrostowy IGF-1, który jest podobny do insuliny i stymuluje produkcję testosteronu.

Jak pomóc skórze zdrowo się odżywiając?

Skoordynuj swoją dietę – w przypadku łuszczycy, przewlekłej choroby zapalnej skóry, dowiedziono pozytywnego wpływu odpowiedniej diety. Powodem łuszczycy mogą być czynniki genetyczne lub środowiskowe, stres i przyjmowane leki. Dieta dopasowana do choroby może ustabilizować defekty organizmu, skuteczniej uzdrowić skórę i błony śluzowe. Jedno z badań wykazało, że po czterech tygodniach stosowania diety ograniczającej kalorie, problemy skóry u badanych osób znacznie się zmniejszyły.

Jedz zdrowo i pij wystarczająco: Jeśli stosujesz zbalansowaną dietę – zawierającą produkty pełnoziarniste i nabiał oraz wystarczające porcje owoców i warzyw – a do tego wystarczająco dużo pijesz, dajesz swojej skórze optymalną bazę zaopatrzenia. Ważne: nie unikaj tłuszczy całkowicie! Tłuszcze bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe sprawiają, że ściany komórkowe są jędrne i elastyczne. Mogą wtedy wchłaniać składniki odżywcze łatwiej i uwalniać produkty końcowe przemiany materii. Zatem powinieneś regularnie spożywać wysokiej jakości oleje roślinne, orzechy, nasiona
i wysokotłuszczowe ryby. Na zdrowie!

W miarę możliwości jedz naturalne jedzenie: Na przykład, badane osoby chorujące na pokrzywkę przewlekłą przeszły na dietę bez konserwantów i barwników. Unikały też produktów takich jak ananas, truskawki i morele, ponieważ ich naturalne składniki mogą powodować pozornie alergiczne reakcje. W ciągu trzech tygodni 70% pacjentów było wolne od objawów.

Bądź cierpliwy i konsekwentny. Czy jest to z powodów choroby czy kosmetycznych – jeśli chcesz zrobić coś dobrego dla swojej skóry poprzez zmianę swojej diety, zmiany w skórze nie zajdą w ciągu jednej nocy. To projekt, który musi potrwać, a cierpliwość będzie wynagrodzona. Więc poczekaj – warto zainwestować w zdrową dietę.

Przygotuj sobie kąpiel alkaliczną

Kąpiel alkaliczna to czysty relaks i oczyszczenie – jest też gorąco polecana na problemy ze skórą. Odpowiednie składniki do przygotowania kąpieli dostaniesz w aptece. Wypróbuj sam!

  • Kąpiel alkaliczna to czysty relaks i oczyszczenie – jest też gorąco polecana na problemy ze skórą. Odpowiednie składniki do przygotowania kąpieli dostaniesz w aptece. Wypróbuj sam!

     

  • Kąpiele alkaliczne są odpowiednie dla wszystkich typów skóry i są szczególnie polecane dla skóry bardzo suchej i popękanej. Mogą pomóc na problemy ze skórą, takie, jak AZS i łuszczyca.
  • Ważne! Kąpiel alkaliczna powinna mieć wartość pH nie wyższą niż 8. Z drugiej strony nasza krew ma pH o wartości 7,4. Wyższe pH wody w kąpieli powoduje powstanie ciśnienia osmotycznego – i jeśli kąpiemy się dłużej niż 30 minut w roztworze alkalicznym o pH wyższym niż 8, prawo fizyki sprawia, że wydalamy kwasy przez pory w naszej skórze. 

Wskazówki dla osiągnięcia jeszcze większej skuteczności i przyjemności

  • Temperatura wody nie może być zbyt wysoka – woda powinna być mniej więcej temperatury ciała.
  • Powoli! Efekt detoksykujący zaczyna się dopiero po około 30 minutach, a najlepszy jest po 90 minutach.
  • Przyrządy do szczotkowania poprawiają efekty! Masuj ciało co dziesięć minut rękawicą do masowania w kierunku przepływu limfy. Zawsze zaczynaj masaż szczotką w kierunku od serca.
  • Nie bierz prysznica po kąpieli alkalicznej – minerały alkaliczne mają efekty pielęgnacyjne i nawilżające.
  • Po kąpieli owiń się ciepłym ręcznikiem i zrelaksuj się przez około 30 minut.
  • Dla odmiany możesz też zrobić sobie stymulujący peeling pod prysznicem: Oblewaj ciało ciepłą i zimną wodą na zmianę. Następnie weź w dłoń peeling alkaliczny, nawilż go i wmasuj w zwilżoną skórę do momentu rozpuszczenia się minerałów. Stymuluje to przepływ krwi, usuwa martwy naskórek i sprawia, że skóra jest gładka i miękka. Po peelingu najlepiej jest nie opłukiwać się wodą – pozostaw minerały alkaliczne na skórze.

Rozpieść zmysły – zdrowie dla oczu i uszu

Wzrok, słuch, węch, smak, dotyk – jak świadomy jesteś swoich pięciu zmysłów w codziennym życiu? Zrób coś dobrego dla swoich organów zmysłów. Oto nasz program feel-good dla oczu i uszu.

Zmysł wzroku – często zwany zmysłem wizualnym – to nasz najważniejszy receptor sensoryczny. Rejestrujemy do 10.000 bodźców wizualnych na sekundę. Nasz umysł w mgnieniu oka podsumowuje je
i interpretuje. Nic dziwnego, że często czujemy się wizualnie nadmiernie pobudzeni na koniec dnia.

Nasz słuch to drugoplanowy zmysł, który ciągle jest w gotowości. Uszu nie można zamkną, więc zawsze są nastawione na odbieranie. Ten niezwykle wrażliwy organ może przyjąć 100.000 informacji na sekundę, lecz jedynie nie więcej niż 30 dociera do naszej świadomości. Nawet
w snach te informacje nie są wyłączone. Informują nas, chronią
i ostrzegają w chwilach, gdy nasze oczy nie widzą.  

 

Porada relaksacyjna dla oczu – palming

Palming wprowadza oczy w stan intensywnego relaksu – wypróbuj sam!

  • Potrzyj dłonie razem, żeby je rozgrzać. Obie dłonie ułóż w łódeczkę i przykryj nimi oczy bez dotykania powiek.
  • Teraz zamknij oczy i ciesz się ciemnością za powiekami. Oddychaj głęboko, będąc w tej relaksującej pozie.
  • Aby zakończyć najpierw pozwól swoim rękom powoli opaść w dół. Następnie delikatnie otwórz oczy, tak jakbyś to robił w zwolnionym tempie.
  • W trakcie ćwiczenia wdychaj powietrze powoli i równo przez nos, a wydychaj przez lekko rozchylone usta.  

Porada relaksacyjna dla uszu – oaza ciszy

Zapewnij swoim zestresowanym uszom regularny odpoczynek!

  • Połóż się na plecach, na kocyku rozłożonym na podłodze. Zatkaj uszy stoperami.
  • Powoli zrób pięć głębokich oddechów. Posłuchaj swojego wewnętrznego ja. Czy słyszysz swój „wewnętrzny dźwięk”?
  • Połóż dłonie na klatce piersiowej. Oddychaj głęboko, wdech
    i wydech – powoli – pięć razy. Przy ostatnim wydechu uwolnij napięcie z klatki piersiowej. Powtórz to samo ćwiczenie dla brzucha i kości miednicznej.
  • Następnie połóż dłonie obok ciała. Posłuchaj jeszcze raz swojego wewnętrznego dźwięku – czy się zmienił?

Wąchaj, smakuj, poczuj – program dla zmysłów

Wypróbowałeś nasze wskazówki relaksacyjne dla oczu i uszu? Jeszcze trzy zmysły czekają na Ciebie w ramach przygody z wellness.
Oto nasze porady feel-good dla zmysłów węchu, smaku i dotyku.

Zmysł węchu i smaku są blisko ze sobą powiązane. Czy wiedziałeś, że Twój nos dostarcza około 80 procent informacji o smaku? Odbiera około 10.000 różnych zapachów. Nasze kubki smakowe, każdy posiadający od 50 do 150 komórek zmysłowych, znajdują się na języku. Potrafią rozróżnić smak słodki, kwaśny, słony i gorzki.  

Jednak sztuczne smaki, przesadnie doprawione jedzenie, leki, choroby czy nawet starzenie sprawiają, że zapominamy jak intensywnie odczuwać smaki. Dobra wiadomość jest jednak taka – smak można trenować!

 

Wskazówki dla wspaniałego wyczucia smaku:

  • W miarę możliwości unikaj gotowych posiłków i jedzenia fast-food.
  • Bądź ciekawski – a może by tak częściej próbować czegoś nowego i nieznanego?
  • Upewnij się, że masz wystarczająco dużo czasu na jedzenie. Wyczekuj z utęsknieniem na przyjemności kulinarne!
  • Bądź uważny – staraj się jeść świadomie, nie pozwalaj sobie na rozproszenie przez telewizor, radio, czytanie, pracę itd.
  • Jedz powoli i „poczuj” smak. Od czasu do czasu zamknij oczy i skup się na jedzeniu w ustach. Jak doświadczasz go teraz?

Odczuwanie i dotykanie należy do naszych pierwotnych doświadczeń – jako nienarodzone dzieci skupiamy się na tych zmysłach w łonie matki zanim jeszcze możemy słyszeć czy widzieć. Gdy byliśmy niemowlakami i małymi dziećmi używaliśmy ich do odkrywania świata. Czy coś jest kwadratowe czy okrągłe, gładkie czy szorstkie, zimne czy ciepłe, mokre czy suche, twarde, puszyste, wiotkie? Nauczyliśmy się to wszystko rozróżniać z pomocą tych zmysłów – oraz – w najszczerszym znaczeniu tych słów – naprawdę zaczęliśmy rozumieć nasz świat.  

 

Uwrażliw swój dotyk – chodź boso

Specjalnym sposobem na zintensyfikowanie zmysłu dotyku jest "ścieżka do chodzenia na boso", w przypadku której chodzi się po specjalnie zaprojektowanej drodze do spacerowania. Dotyk stopami najróżniejszych materiałów wywołuje szczególnie silne odczucia, które wywłują silny relaks. Wiele uzdrowisk oferuje teraz ścieżki do chodzenia boso i szlaki do chodzenia boso.

Encuentra un asesor en tu zona